Özel Kariyer İlkokulu

IB Okulu

ULUSLARARASI BAKALORYA PROGRAMI

Uluslararası Bakalorya Diplomasının dünya çapında bir kalite standardı ve güvenilirliğinin yanı sıra,90’ı aşkın ülkede 3300 den fazla üniversitede geçerliği vardır.

Ülkemizde de çok sayıda prestijli özel üniversite, öğrencinin IB Diploma notuna göre %100 ‘e varan burs vermekte ve hem ülkemizdeki hem de dünyadaki bir çok üniversite, IB DP mezunu öğrencileri bir çok dersten muaf tutmaktadır.

Kariyer Koleji olarak İlkokulumuz, 2018-2019 Eğitim öğretim yılında  IB-PYP Dünya Okulu yetki belgesi alma yolunda çalışmalarını başlatmış ve ilk yeterlilikleri sağlayarak ilgili okul statüsünden aday okul statüsüne geçmeye hak kazanmıştır.  21. Yüzyılın gereği olan sorgulama temelli zenginleştirilmiş eğitim için tüm dünyadaki eğitimsel dönüşüme, okulumuz seyirci kalmak yerine dahil olmayı tercih etmiş, IB-PYP Eğitim çerçevesi ile MEB müfredatını entegre ederek dünya okulu olmak için ilk adımlarını atmıştır.

IB eğitimi nedir?

3 ila 19 yaşları arasındakiler için olan IB uluslararası eğitim baremi, akademik ve kişisel disiplini itibarıyla eşsizdir.IB, güçlü bir vizyonu paylaşan, yüksek kaliteli uluslararası eğitim programları sunar. Tüm Öğrenen profilinde tanımlanmış olan değerlerle ifade edilen IB eğitimi:

•öğrenenlere odaklanır -    IB’nin öğrenci merkezli programları, sağlıklı ilişkiler, etik sorumluluk ve kişisel meydan okumayı öne çıkarır,

•öğretim ve öğrenime yönelik etkili yaklaşımlar geliştirir – IB programları, öğrencilerin hem akademik hem de kişisel başarı için ihtiyaç duydukları yaklaşımları ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olur,

•küresel bağlamlarda işe yarar - IB programları, dillere ve kültürlere yönelik anlayışı artırır ve tüm dünya için önemli olan fikirleri ve sorunları irdeler,

• geniş bir içerik sunar - IB programları, geniş ve dengeli, kavramsal ve bağlantılı bir müfredat  sunar.

IB İlk Yıllar Programı (PYP) nedir?                                                                                                                                     

PYP, 3 ila 12 yaşları arasındaki öğrenciler için tasarlanmıştır. Çocukların hem sınıfta hem de dış dünyada araştıran-sorgulayan bireyler olarak gelişmelerine odaklanır. PYP, ulusal ve yerel müfredatların çoğunun gerekliliklerine uyum sağlayacak şekilde esnektir ve öğrencilerin IB Orta Yıllar Programı’na en iyi şekilde hazırlanabilmelerini sağlar.

IB İlk Yıllar Programı (PYP);

•öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal esenliğini sağlamayı amaçlar,

•öğrencileri bağımsızlıklarını geliştirmeye ve kendi öğrenimleri için sorumluluk almaya teşvik eder,

• öğrencilerin dünyayı anlama ve onunla uyum içerisinde olma çabalarını destekler,

•öğrencilerin, uluslararası bilincin gelişip zenginleşeceği bir temel vazifesi görecek kişisel değerler oluşturmasına yardımcı olur.

 Program hakkında detaylı bilgiye  (http://www.ibo.org) adresinden ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                              

IB MİSYON BİLDİRGESİ

Uluslararası Bakalorya, kültürler arası anlayış ve saygı ile daha iyi ve daha huzurlu bir dünya oluşturulmasına yardımcı olacak araştıran-sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlar. Bu yüzden organizasyon, zorlayıcı uluslararası eğitim programları ve disiplinli değerlendirmeler geliştirmek üzere okullar, hükümetler ve uluslararası organizasyonlarla çalışmaktadır. Bu programlar, dünya genelinden öğrencilerin, diğer insanların da farklılıklarıyla birlikte kendi doğrularına sahip olabileceklerini anlayan, etkin, sevecen ve yaşam boyu öğrenmeye inanan bireyler olmasını teşvik eder.

 

KARİYER KOLEJİ MİSYON BİLDİRGESİ

Kariyer okulları olarak öncelikli hedefimiz beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bütünlüğü bakımından dengeli, gelişmiş bir karaktere sahip, özgür iradeli, bilimsel, analitik ve eleştirel düşünebilen, empati kurabilen, geniş bir dünya algısına sahip, insanlık adına nitelikli gençler yetiştirmektir.

Öğrencilerin, küresel toplumun sorumlu üyeleri ve üretken dünya vatandaşları olarak yenilikçi, üretici ve çok dilli bireyler olmalarına ve kendi ulusal ve kültürel değerlerine sahip çıkmalarına destek veriyor ve onları başkalarının farklı değer ve bakış açılarına saygı duyan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

IB ÖĞRENEN PROFİLLERİ